Vitamín C(itrón)
Citróny patria medzi obľúbené citrusové plody, o čom svedčí aj fakt, že mnoho ľudí začína ráno citrónovou vodou namiesto rannej kávy alebo čaju. Citróny rastú na vždy zelených citrónovníkoch, z botanického hľadiska sú citróny klasifikované ako bobule a špecifické sú svojou kyslou chuťou. Okrem toho, že sú citróny neodmysliteľným pomocníkom v domácnosti na dezinfekciu povrchov a odstránenie usadených nečistôt, majú tieto žlté plody veľa potenciálnych zdravotných výhod. Preto si poďme o citrónoch povedať viac.
Vitamín C ako hlavná účinná zložka
Hlavnou účinnou látkou citrónov je vitamín C (známy tiež ako kyselina askorbová). Už námorníci si brávali na svoje dlhé plavby citróny, aby predišli skorbutu (skorbut je choroba spôsobená nedostatkom vitamínu C v potrave), čo je život ohrozujúci stav, ktorý bol medzi námorníkmi bežný.
Vitamín C posilňuje obranyschopnosť organizmu, chráni nás pred infekciami, podieľa sa na tvorbe hormónov, znižuje hladinu cholesterolu a je nevyhnutný pre naše svaly, kosti a zuby. Podporuje tiež vstrebávanie železa. Podľa mnohých výskumov konzumácia ovocia a zeleniny s vysokým obsahom vitamínu C znižuje riziko srdcových ochorení a infarktu.
Okrem vitamínu C citróny obsahujú aj vitamíny B, A a E a mnohé minerály (draslík, vápnik, fosfor, horčík).
zdroj: pixabay.com
Citróny sú bohatým zdrojom vitamínov, vlákniny, mnohých minerálov a sekundárnych rastlinných látok.
Sekundárne rastlinné látky obsiahnuté v citrónoch
Rastlinné zlúčeniny, tzv. sekundárne rastlinné látky, si rastliny vytvárajú samé ako ochranu pred baktériami, vírusmi, UV žiarením a ďalšími vonkajšími stresormi. Týmto bioaktívnym látkam sa pripisujú rôzne prínosy pre naše zdravie. Citróny obsahujú hneď niekoľké z nich.
- Kyselina citrónová je organická kyselina, ktorá podľa viacerých výskumov zabraňuje tvorbe ľadvinových kameňov.
- Hesperidín je antioxidant, ktorý posilňuje krvné cievy a predchádza tvorbe aterosklerózy.
- Diosmín je antioxidant, ktorý ovplyvňuje obehový systém.
- Eriocitrin je antioxidant nachádzajúci sa v citrónovej kôre a šťave. Predpokladá sa, že pri pravidelnom užívaní znižuje hladinu cholesterolu.
- D-limonén zmierňuje pálenie záhy a pomáha pri žalúdočnom refluxe.
Podľa odborníkov by sme mali konzumovať celé citróny, vrátane ich kôry. Citrónová kôra totiž obsahuje 5 až 10-krát viac vitamínov ako citrónová šťava. Tu treba byť však opatrný, pretože citróny sa po zbere chemicky ošetrujú a impregnujú voskom. Výrobcovia, respektíve pestovatelia citrónov, majú povinnosť uvádzať na obaloch citrusov okrem štandardných údajov aj informáciu, či bola plodina ošetrená konzervačnou látkou alebo inými chemickými látkami. Preto v prípade, že sa chystáte využiť aj citrónovú kôru, treba dbať na pôvod a kvalitu citrónov. Nestačí ich len umyť teplou vodou.
Koľko citrónov je dosť citrónov?
Citróny sú zložené z asi 10 % sacharidov, väčšinou vo forme rozpustnej vlákniny a jednoduchých cukrov, zvyšok tvorí voda. Hlavnou vlákninou v citrónoch je pektín, forma rozpustnej vlákniny, ktorá môže zlepšiť zdravie čriev a spomaliť trávenie cukrov a škrobov. Tieto účinky môžu mať za následok zníženie hladiny cukru v krvi. Je potrebné však jesť dužinu citrónu, nielen piť citrónovú šťavu.
Jeden citrón obsahuje približne 20 – 50 mg vitamínu C, pričom denná dávka vitamínu C pre dospelého človeka sa pohybuje medzi 65 – 100 mg.
Citróny proti zápachu
Citróny majú vskutku všestranné využitie. Potierali ste si niekedy citrónom ruky, aby ste sa zbavili cesnakového pachu alebo iného silného zápachu? Podobne sa dá postupovať aj pri zápachu z úst spôsobeného konzumáciou jedál ako je cesnak, cibuľa alebo ryby. Nepríjemnému zápachu z úst sa môžete vyhnúť vypitím pohára citrónovej vody po jedle.
zdroj: pixabay.com
Citrónovú vodu môžete ozvláštniť pridaním lístkov mäty, lyžičkou medu alebo javorového sirupu, zázvorom alebo kurkumou. Môžete tiež pridať mletý klinček, ktorý je známy najvyššou antioxidačnou aktivitou zo všetkých rastlinných potravín.
Kyselina citrónová obsiahnutá v citrónoch môže spôsobiť narušenie zubnej skloviny, preto sa odporúča po vypití citrónovej vody vypláchnuť si ústa čistou vodou. U niektorých ľudí môže zasa kyselina citrónová spôsobiť pálenie záhy, zatiaľ čo iným môže práve na pálenie záhy pomôcť. Preto je najlepšie účinky citrónov odsledovať priamo na sebe.
TIP: Aby ste mali citrónovú vodu vždy po ruke, môžete vyskúšať jednoduchý trik – jednoducho vytlačte čerstvú citrónovú šťavu do nádobiek na ľad a zamrazte. Potom už len stačí hodiť pár kociek do pohára a citrónovú vodu alebo domácu limonádu máte pripravenú.
Vyskúšajte si pripraviť citrónovo-zázvorový čaj
V chladnejších mesiacoch môžete vymeniť citrónovú vodu za citrónový čaj, ktorý po prebudení môže pomôcť rozhýbať tráviaci systém. Okrem toho, že citrónový čaj výborne chutí, má aj mnoho benefitov pre naše zdravie.
BUDEME POTREBOVAŤ:
- 2 kúsky zázvoru
- 2 citróny
- 1 polievkovú lyžicu medu
- 1 liter vody
1. Zázvor očistíme a nastrúhame priamo do čajovej kanvice.
2. Citróny rozpolíme, šťavu vytlačíme a pridáme k zázvoru.
3. Zalejeme vriacou vodou a podľa chuti osladíme medom.
Zdroje:
www.healthline.com/nutrition/foods/lemons#lemon-water
www.healthline.com/health/food-nutrition/benefits-of-lemon-water#side-effects
www.cs.medlicker.com/1128-citron-a-zdravi
www.foodprint.org/real-food/lemons/
www.trend.sk/spravy/umytie-neodstrani-chemiu-citrusovej-kory-nepouzivajte-ju
Vyskúšajte aj vy Regulat® produkty
Citróny použité v REGULATESSENZ® sú 100 % v bio kvalite z certifikovaného poľnohospodárstva.
Z celkového objemu fľaše 350 ml produktu RegulatPro® Bio predstavujú citróny 10,9 %.