Prečo sú enzýmy pre nás dôležité?

Čo to tie enzýmy vlastne sú?

Enzýmy riadia tisícky rôznych typov biochemických procesov v našom organizme: pomáhajú pri dýchaní, pomáhajú tráviť jedlo, zohrávajú kľúčovú úlohu v zásobovaní a regenerácii buniek, zbavujú telo toxínov a škodlivých látok a zabezpečujú, aby minerály, vitamíny a hormóny mohli vykonávať svoju prácu.

Enzýmy sú biologicky aktívne proteíny, ktoré napomáhajú chemickým reakciám v našom tele. Niektoré pomáhajú štiepiť veľké molekuly živín, ako sú bielkoviny, tuky a sacharidy, na menšie molekuly. Tento proces nastáva pri trávení potravín v žalúdku. Enzýmy sú zodpovedné aj za množstvo ďalších funkcií, od dýchania až po správne fungovanie svalov a nervov. Každá časť nášho tela potrebuje na svoje fungovanie enzýmy.

Prečo sú (životne) dôležité pre naše telo?

Enzýmy plnia v našom tele úlohu tzv. ,,urýchľovačov“ chemických reakcii. Bez ich prítomnosti by väčšina reakcií nemohla prebiehať, resp. by prebiehala len veľmi pomaly.

Naše telo produkuje v princípe dva typy enzýmov, metabolické a tráviace. Metabolické pomáhajú celkovému zdraviu a tráviace pomáhajú premieňať jedlo na energiu.

METABOLICKÉ ENZÝMY

Sú nevyhnutnou súčasťou optimálnej bunkovej funkcie a zdravia – urýchľujú chemické reakcie v bunkách a urýchľujú aj výrobu energie, čo nám umožňuje vidieť, počuť, cítiť, pohybovať sa a myslieť.

TRÁVIACE ENZÝMY

Rozkladajú jedlo, ktoré konzumujeme a umožňujú, aby sa živiny nachádzajúce sa v skonzumovaných potravinách, vstrebali do krvného obehu. Väčšina tráviacich enzýmov je produkovaná pankreasom. Kľúčovú úlohu pri výrobe tráviacich enzýmov zohráva aj pečeň, žlčník, tenké črevo, žalúdok a hrubé črevo.

Ako to prebieha?

TRÁVIACI PROCES

Enzýmy sa aktivujú, keď začneme jedlo žuť. Každé sústo sa premieša so slinami, ktoré obsahujú tráviace enzýmy, po prehltnutí jedlo putuje do žalúdka, kde sa do procesu trávenia zapoja ďalšie enzýmy. Ako príklad môžeme uviesť azda najznámejší tráviaci enzým pepsín, ktorého úlohou je pomôcť rozkladať bielkoviny. Zo žalúdka sa potrava presúva do tenkého čreva, kde sa opäť zmieša s ďalšími enzýmami.

Dôležité je, že všetky tieto enzýmy štiepia potravu na čo najmenšie molekuly, aby mohli prejsť cez malé póry čriev až do krvi.

Z ČRIEV AŽ DO BUNIEK

Metabolické enzýmy nachádzajúce sa v krvi potom odoberajú strávené živiny a zabudujú ich do svalov, nervov, kostí, krvi, pľúc a rôznych žliaz. Každá bunka v tele závisí od správneho fungovania určitých enzýmov.

Len pre predstavu, priemerná bunka cicavca je približne jedna miliardtina veľkosti kvapky vody a všeobecne obsahuje asi 3 000 enzýmov.

Prácu enzýmov ovplyvňuje teplota aj pH

Enzýmy však môžu správne fungovať iba za určitých podmienok – pri určitých teplotách a hodnotách pH je ich aktivita najvyššia.

Mechanizmus pôsobenia enzýmov

Zlúčeniny, na ktoré enzým pôsobí, sa nazývajú substráty. Substrát sa viaže na aktívne miesto enzýmu (štrbina na povrchu každého enzýmu) a premieňa sa na produkty. Len čo produkty opustia aktívne miesto, je enzým pripravený pripojiť sa k novému substrátu a celý postup opakovať. Enzým sa počas reakcie nezničí a dokáže pracovať znovu a znovu..

Ak sú enzýmy vystavené extrémnym hodnotám pH alebo vysokým teplotám, môže sa meniť tvar ich aktívneho miesta. Ak sa tak stane, substrát už nebude zapadať do enzýmov. Vtedy hovoríme, že enzým bol denaturovaný.

Teplota, pri ktorej enzýmy najlepšie uľahčujú reakcie, je medzi 35 až 40° C. Nižšia teplota pre enzýmy znamená, že sú menej aktívne a vysoká teplota ich môže zničiť úplne. Enzýmy teda netolerujú vysoké teploty používané pri varení, pečení, mikrovlnnej rúre, konzervovaní alebo pasterizácii.

Stupeň kyslosti alebo zásaditosti, ktorý je vyjadrený ako pH, tiež ovplyvňuje enzýmy. Rôzne enzýmy fungujú najlepšie pri rôznych hodnotách pH. Optimálne pH závisí od miesta, kde enzým pracuje. Črevné enzýmy majú optimálne pH okolo 7,5, enzýmy v žalúdku majú optimálne pH okolo 2. Naše pH v tele ovplyvňujeme aj tým, čo jeme. Ideálne mierne zásadité prostredie vytvára surové ovocie a zelenina.

Čo je dôležité a čo si treba zapamätať?

Enzýmy slúžia širokej škále funkcií v našom tele, ako je pomoc pri trávení a metabolizme. Všetci sa rodíme s určitou zásobou enzýmov a počas života si ich naše telo aj prirodzene vytvára. No ako starneme, schopnosť nášho tela vytvárať enzýmy klesá. Tiež varením a tepelnou úpravou jedla výrazne znižujeme počet využiteľných a funkčných enzýmov v našej strave. Pri ich nedostatku by náš organizmus nedokázal plniť svoje funkcie a nedokázali by sme zúžitkovať ani vitamíny a minerálne látky, ktoré prijímame v našej strave. Treba pamätať na to, že práve enzýmy dokážu stráviť jedlo a urobiť ho dostatočne malým na to, aby prešlo cez črevnú stenu až do krvi.

Zdroje:

https://www.livescience.com/45145-how-do-enzymes-work.html
https://www.genome.gov/sites/default/files/tg/en/illustration/enzyme.jpg
https://www.vitarian.sk/clanky/vyziva/2015/enzymy-zaklad-zivota
https://www.bbc.co.uk/bitesize/guides/z88hcj6/revision/1
https://enzymedica.com/pages/faq#about-enzymes

Produkty Regulat

Doplňte si enzýmy s Regulatom®

Tekuté enzýmové doplnky stravy vyrobené kaskádovou fermentáciou z bio ovocia, zeleniny, orechov a bylín, obohatený o prírodný vitamín C z čerešne aceroly1.

Ponuka produktov
Zdieľať

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *